Program, Yazılım, Donanım

3D Mekanik Parça Tasarımı Çizimi Nasıl Yapılır?

Mekanik Parça Tasarımı Çizimi Nasıl Yapılır?

Değerli düşler kulüp takipçilerimiz, bir mekanik parçanın bilgisayar ortamında modellenmesi için öncelikle bilgisayar programına ihtiyaç var. Mekanik önlisans bölümünden mezun olanlar veya mekatronik mühendisliği bölümünü okuyanlar veya mezun olanların en çok önem verdiği konu mekanik parça tasarımı ve çizimi yapılması gerekmektedir.

Size tavsiyemiz bir modelleme programını seçin ve sadece onu geliştirmeye odaklanın. Eğer siz herhangi bir modelleme programını iyi bir şekilde kullanabilirseniz, yeni bir modelleme programına alışmanız en fazla 2 haftanızı alacaktır. modelleme programlarında kendimizi nasıl geliştirebiliriz diyorsanız eğer internet üzerinden ücretsiz ulaşabileceğiniz video eğitimlerini izleyerek oradaki parçaları modellemeniz ardından üstüne bir şeyler katabilmek adına gözünüze kestirdiğiniz bir objeyi elinize alıp kumpasla ölçe ölçe aynısını çizmeye çalışmak olur. Bu şekilde ilerde tasarımcı olduğunuzda bir parçayı nasıl ölçmeniz gerektiğini öğrenebilir, aynı zamanda basit bir objeden başlayıp gittikçe zorlaşan tasarımlar yaparak modelleme konusundaki yetkinliğinizi arttırabilirsiniz.

Parça tasarlama ile alakalı oluşturacağım yazı dizisinin ilk yazısında forumda çok sık gördüğüm sorulara cevap vererek başlamak istedim. Yazı dizisinin devamında bir parça tasarlarken ilk nelere dikkat edilir, parçayı tasarlamaya nereden başlamak gerekir vb. gibi konulara değineceğim.

 Hangi Program Kullanılır?

Solidworks
Autodesk Fusion 360
Freecad
Autodesk İnventor
SketchUp
OnShape
MeshMixer
Blender

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>