Eğitim Dünyası

1 Derecenin 60 Dakika Olmasının Sebebi Nedir?

1 derece neden 60 dakikadır

Matematiğin temel kuralların biri bir dairenin etrafını 360 dereceye bölünmesidir.Aynı zamanda 2pi radyan  ve 400 grad olduğu da yine matematik bilimi tarafından kabul görmektedir.Bu 360 derecenin nereden geldiği sorusuna ise tarih şu şekilde cevap verir;

Büyük bir medeniyet olan Babiler Güneş’İn Dünya etrafındaki bir turunu 360 günde döndüğü kanısına varmışlardır. Bunun sonucu olarak her günü bir derece ismiyle adlandırmışlar ve 360 dereceyi oluşturmuşlardır. Sürekli bu sistemlerde 60 tabanını kullanan Babiller’in sürekli bu seçimi yapması ise bilim insanları tarafından araştırılmıştır. 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20 ve 30 gibi sayılara kalansız bölünen 60 sayısı bu cezbedici özelliği nedeniyle seçilmiş olabilir sorusu da sürekli akla geliyor.

Babiller tarafından tamamen tercihen  ortaya çıkan bu terimlerin gerçek anlamları ile ilgisi yok. Yani 360 derecenin dünya ile yaptığı yay hareketinin 6 dakikada gerçekleşmiş olması pek mümkün değil. Burda yapılan en önemli detay derecenin dakikadan küçük bir ölçü birimi olduğu vurgusudur.İngilizcede minute kelimesinin karşılığı dakikadır aynı zamanda küçük anlamını taşımaktadır. Second ise ikinci küçük anlamıyla birlikte yani dereceden küçük anlamını taşımaktadır.Yeryüzünde tüm merkezlerin dakika derece gibi terimlerle ele alınmasının asıl sebebi ise tüm bu sayıların 60 tabanında olması ve ele alınmasından kaynaklanmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>