Yerli Yapım Güdümlü Füze ve Isıl Piller Askeri Bölüm

Yerli Yapım Güdümlü Füze ve Isıl Piller


güdümlü uçak füzesi

 

Artık Türkiye’nin de kendi ürettiği yüksek hassasiyetli vuruş yeteneğine sahip akıllı bombaları var. Akıllı bombalar Tübitak savunma sanayi araştırma ve geliştirme enstitüsünün projesi. Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran hassas güdüm kiti geliştirildi. Hassas güdüm kiti genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor. Böylece mevcut bombalar her tür hava koşulunda uzak bir mesafeden atıldığında bile hedefi vurabiliyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan güvenli bir şekilde görevlerinin tamamlamalarını sağlıyor.

Sadece akıllı bomba değil Tübitak hassas güdüm kiti için gerekli güç gereksinimini karşılayacak olan ısıl pilleri de tasarlayıp üretmeye başladı. Bu teknoloji dünayada sayılı ülkede bulunmaktadır. Ulusal savunmada stratejik önemi var; çünkü ülke savunmasına ilişkin bilgilerin yurt dışına çıkması önlenecek. Isıl pillerin yurt dışından alınması halinde bu pillerin kullanılacağı askeri mühimmata ait bilgilerin verilmesi gerekiyordu. Şimdi Tübitak’ın üreteceği ısıl piller askeri mühimmatın akım ve voltaj gereksinimlerini tüm çevre koşullarında sağlayabilecek.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

4 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Yerli Yapım Güdümlü Füze ve Isıl Piller Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın