Uçakların Uçma Mekanizması Eğitim Dünyası

Uçakların Uçma Mekanizması


uçak nasıl uçar

 

Uçaklar devasa varlıklar olmalarına rağmen o ağırlıkla nasıl uçtuğunu birçok kişi hep merak etmiştir. Uçak nasıl uçar ve uçağın uçma prensibi ya da mekanizması nelerdir soruları hep aklımıza takılmıştır. Şimdi size uçağın fizik kurallarına göre nasıl uçtuğunu açıklamaya çalışacağız. Uçağa kalkış anında 4 farklı kuvvet etki eder. Bunlar:

1-) İtme kuvveti

2-) Çekme Kuvveti

3-)  Yerçekimi Kuvveti

4-)  Kaldırma Kuvveti

İtme güccü motorlar tarafından üretilen ileri itiş kuvvetidir. Çekme kuvveti ise uçak havada ilerlerken ona ters yönde etki eden hava direncidir. Yerçekimi zaten uzayda yer kapyana tüm maddelere etki eden aşağı yöndeki kuvvettir ve son olarak da kaldırma kuvveti ise asıl uçmayı oluşturan kuvvettir. Bu da uçak havada hareket ederken kanatlarına uygunan basınç farkından dolayıdır. Uçak hava ilerlerken oluşan hava akımı neticesinde kanatlarının altına ve üstüne kuvvet uygulanır ve bu kuvvetlerden aşağıya uygulanan daha büyük olduğu için uçağın havalanmasını sağlar. Daha detaylı bilgiyi ise videomuzda görsel bir şekilde edinebilirsiniz. İyi seyirler.

Uçma Prensibi Tanıtım Videosu:

 


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

3 sene önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Uçakların Uçma Mekanizması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın