Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde Staj Nasıl Yapılır? Eğitim Dünyası

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde Staj Nasıl Yapılır?


tüpraşta staj nasıl yapılır

Değerli düşler kulüp okucuyularım, bugün sizlere Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde yani kısaltılmış adıyla TÜPRAŞ’ ta zorunlu olarak yapılması gereken meslek lisesi,önlisans ve lisans öğrencileri için zorunlu olan stajı nasıl yapacakları hakkında detaylı bilgi paylaşacağım.Tüpraş’ta staj dönemleri, alınan maaş,staj için gerekli belgeler,staj için hangi tarihler aralığında başvuru yapılması gerektiği,stajda uyulması gereken kurallar gibi merak edilen soruların tümüne detaylı olarak sizlere sunacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, önlisans 1. kimya bölümünü okudum.Yaz ayındaki zorunlu stajımı Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde (TÜPRAŞ) yaptım.Staj sürecim boyunca izlenimlerimden bahsedeyim size.Tüpraş Nisan ayı civarlarında yandaki linkten online olarak başvuruları kabul etmektedir. https://basvuru.tupras.com.tr/staj/login.aspx

tüpraşta staj yapmak için istenilen belgeler

Stajınızın ilk aşaması olan başvurunun ardından belittikleri tarihte mülakat listeleri açıklanmaktadır.Tüpraş insan kaynakları personeli tarafından sözlü mülakata alınacaksınız.Mülakatta bana Tüpraş hakkında ne bildiğimi, neden Tüpraş’ta staj yapmak istediğinizi, Tüpraş’ın neler ürettiği hakkında ve bölümünüzle ilgili bir takım sorular sorulabilinir.Mülakatınız tamamlandıktan sonra açıklanma tarihinde stajerliğiniz kabul edilmişse eğer başvurduğunuz e-mail adresinize bir posta gelecektir.İnsan kaynaklarından hangi dönemde staj yapacağınız ve hangi belgeleri hangi süre içerisinde kendilerine ulaştıracağınız hakkında bilgi verecektir.Daha sonra stajınızın başlangıcının ilk gününde şirket doktoru tarafından sağlık muayenesinden geçiyorsunuz.Oradan da onay alırsanız eğer 1 günlük seminer verilecektir.Seminerde Tüpraş hakkında genel uyulması gereken kuralar,tedbirler,güvenlik önlemleri ve acil durumda  aranması gereken telefon numaraları ile ilgili bilgiler verilecek.Ertesi gün işgüvenliği ile alakası baret,gözlük,iş elbiseniz temin edilip stajınızı yapılacağınız birimlere teslim edileceksiniz.Stajınız boyunca sabah 8 akşam 5 mesaisine uymaya özen göstermelisiniz.Stajınızda düzenli olarak günlük not tutmaya dikkat edin çünkü stajınız bitmesine yakın staj defterinizi doldurmanız gerekecek sonradan sıkıntı çekmeyin ve mümkünsede staj sonlanma tarihinizden 1.5 hafta evvel doldurursanız tam rahat olursunuz.Meslek lisesi öğrencilerine asgari net ücret tutarının; 20 ve üzeri personel çalıştıran işyerlerinde %30, 20 personelden az çalışan iş yerlerinde ise %15 inden az ücret ödenememe koşulu vardır.Tüpraş’ta önlisans ve lisans öğrencilerine bir miktar 30 iş günlük ödeme yapmaktadır.

Tüpraş’ta stajınız için olası istenebilecek belgeler:

-Sigorta Giriş Bildirgesi (mülakattan geçtikten sonra istenecektir.)

-Yapı Kredi Bankası’ndan adınıza açılmış hesap numarasının bulunduğu “Banka Hesap Cüzdanı” fotokopisi

 -İki adet nüfus cüzdanı fotokopisi

 -İki adet vesikalık fotoğraf

-Savcılıktan alınacak sabıka kayıt belgesi

-İkametgâh belgesi

-Hemogram ve açlık kan şekeri tahlilleri

-Okulunuzdan alacağınız ve stajınızın zorunlu olduğunu gösterir belge

-Okuldan onaylı genel not ortalamanızı gösterir belge

Tüpraş genel müdürlük iletişim adresleri:

Güney Mah. Petrol Cad. No:25 41790 Körfez Kocaeli
Telefon: 0 262 316 30 00
Faks: 0 262 316 30 10 – 316 30 11

Not: Staj ile ilgili tüm sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bize aklınıza takılanları sorabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.


Etiketler:, , , , , , , , , ,

3 sene önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

“Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde Staj Nasıl Yapılır?” için 36 Yorum

 1. Hande dedi ki:

  Merhaba, izmit rafinerisi için, stajyerlere servis imkanı sağlanıp sağlanmadığı hakkında bir bilginiz var mi?

 2. Duslerkulup dedi ki:

  @sena bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. (0232) 498 55 55 numarasının Tüpraş İzmir Rafinerisine ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

 3. sena dedi ki:

  Tüpraş izmir rafinerisine yaz stajı için başvuru yaptım.Fakat orada kalabileceğim bir yer yok.Eğer kabul edilirse yurt imkanı sağlıyorlar mı? Sağlıyorlarsa ücretli mi veya ne kadar ? Bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Duslerkulup dedi ki:

  @havva hanım, referans konusunda TÜPRAŞ kurumumu istedi sizden?

 5. havva dedi ki:

  Yaz stajımı tüpraş da yapmak istiyorum ama bana diyorlarki referans bulmalısın dediler önlisans rafineri bölümüm referansım yok kendi çabamla nasl orda staj yapabilirim

 6. Duslerkulup dedi ki:

  @busra olabilme ihtimali tabiki vardır. Fakat bilgisayar mühendisi olarak girebileceğiniz daha bağlantılı alanlarda mevcuttur.

 7. busra dedi ki:

  yaz stajımı Tüpraş ta yapacağım bilgisayar mühendisliği okuyorum ilgili alanda stajyer kabulu oluyor mu?

 8. Duslerkulup dedi ki:

  @sedanur merhabalar, bu konu ile ilgili TÜPRAŞ kurumuyla görüşmeniz gerekmektedir fakat genel itibariyle yaz ayı staj başvuruları nisan ayı civarında yapılmaktadır. Sömestr stajı yapacaksanız eğer TÜPRAŞ ile görüşürseniz daha doğru olacaktır.

 9. sedanur dedi ki:

  Merhaba
  Tüpraş Staj Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ?
  (Önlisans Öğrencisiyim)

 10. Duslerkulup dedi ki:

  @mustafa Tüpraş kurumunun işçi alım şartlarının ilk sırasında askerlik bulunmaktadır. Askerlik vazifenizi yerine getirmeden Tüpraş’ta çalışamazsınız.

 11. mustafa dedi ki:

  ankara bahcelievler mehmet rüştü üzel kimya meslek ogrencisiyim lise 3 teknik kimya bölümü okuyorum bu yaz staja gidicem ve tüpraşa gitmek istiyorum fakat lise 4 tem sonra üniversiteyi dışardan okuyup tuprasta calismak istiyorum boyle bi imkanim varmi tesekkurler

 12. eray cansever dedi ki:

  Merhaba izmit/kocaeli e.m.l acik ogretim öğrencisiyim lise 4 kış staji 9ay staj görmem gerekiyor pazartesi sali ve carsamba günleri,staj hafta sonuda okuluma gitmem lazim tanidik gerekiyorsa tanidik var stajimi yapiyor olarak gosterip normal isci olarakta hafta ici calisabilirim teşekkürler…

 13. Duslerkulup dedi ki:

  @Can TPAO kurumunun vermiş olduğu ücret miktarları yıllık olarak değişmektedir. 300-600 tl aralığında bir miktar olasıdır.

 14. Can dedi ki:

  3 hafta 15 iş günü staj yaptım ücret ne kadar ve ne zaman yatar? 8 gün önce bitti stajim

 15. Duslerkulup dedi ki:

  @emirhan Türkiye Petrolleri Anonim Ortalığı genel müdürlüğünü arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 16. emirhan dedi ki:

  Kocaeli staj sonucları ne zaman açıklanır

 17. Duslerkulup dedi ki:

  @fatma Tüpraş’ta birimlerde uygunluk var ise eğer elektrik elektronik alanında staj ypama olanağı elbette vardır. Hatta bu bölüm için birçok devlet ve özel kurumda da staj imkanı bulmanız oldukça kolaydır.

 18. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Tüpraş’ta elektrik elektronik alanında zorunlu staj yapma olanağı var mı? Varsa hangi biriminde?

 19. Duslerkulup dedi ki:

  @Ömer Faruk stajerlik tecrübelerimize istinaden olarak belirtiyorum. Tüpraş gibi kurumlar stajerlere lojman tahsis etmemektedir. Fakat bunu insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. Size özel olarak bir ayrıcalık yapılamayacağını sorabilirsiniz.

 20. Ömer Faruk dedi ki:

  Kırıkkale Tüpraş rafinerisinde stajyer mühendis lojman veya benzeri bir yerde kalabilir mi kendim ankarada oturuyorum buraya servis olduğunu sanmıyorum o yüzden geri döndü mail olarak yapıldı bana belgeler isteniyor kalicam bir yer varsa teslim ederim hayırlısı ise olur ama boş yere belge goturmek istemem

 21. Duslerkulup dedi ki:

  @Gökay belgeleri toplamaktan dolayı çekince duymayın çok fazla vaktinizi almayacaktır. Diploma puanınız v.s gibi unsurlar iyiyse zaten çekince duymanızda sorun yoktur. Fakat son zamanlarda T.P.A.O stajer alımında eskiye oranla kota uyguladığı için tekrardan değerlendirme sonucunda herşeye hazırlıklı olmalısınız. Alternatifiniz mutlaka olsun. Sonuç için ise hayırlısı olsun.

 22. Gökay dedi ki:

  Yaz stajı için maille geri dönüş yapıp birçok evrak istediler. Ama evrak tesliminden sonra yine değerlendirme yapılcakmış. Kabul edilmeme ihtimali var mı sizce ?

 23. Duslerkulup dedi ki:

  @rabia berk bu konuyla ilgili Türkiye Petrolleri kurumuyla ilgilidir. Genel müdürlükten arayarak görüşme sağlayabilirsiniz.

 24. rabia berk dedi ki:

  2016 lisans yaz stajı başvuruları için henüz bir geri dönüş olmadı, bununla ilgili bilgi alabilir miyim? kabul edilmediğimiz için mi geri dönüş olmadı?

 25. Duslerkulup dedi ki:

  @Reizky Fauzy not ortalamasınız sizi umutsuzluğa düşürmek istemem ama biraz düşük gibi görünüyor. Siz başvurunuzu yinede gerçekleştirin.

 26. Reizky Fauzy dedi ki:

  Peki not ortalama icin en az ne kadar? Yabanci oldugum icin biraz zorluklar cektim dil acisindan ve not ortalamam 1in altinda suan , o ortalama ila staj yapabilir miyim orda ?

 27. Duslerkulup dedi ki:

  @bilal sonuçlar açıklanması 1 ay gibi bir süre almaktadır. Geri dönüş mail olarakta yapılabilmektedir. Staj sonuçları için tüpraş izmit rafinerisi ile görüşebilirsiniz.

 28. bilal dedi ki:

  ben staj başvurusu yaptım 1-15 mart arası başvuru süresiydi.şuan 28 marttayız hala cevap gelmedi bunun bir süresi varmı acaba (izmit rafinerisi)

 29. Duslerkulup dedi ki:

  @alpay hayır yoktur. TPAO tamamen kpss sınavı üzerinden alım yapmaktadır. Stajer olupta staj bitiminde kadrolu işçi olarak çalışmak mümkün değildir.

 30. Alpay dedi ki:

  Kaynak atölyesinde yapıcam stajımı staj bittikten sonra orada kalma ihtimalim varmı nekadar maaş veririler

 31. Duslerkulup dedi ki:

  @Alpay Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı mülakat yapmamaktadır.

 32. Alpay dedi ki:

  Mülakat neler soruyolar sen ne cevap verdin

 33. Duslerkulup dedi ki:

  @alpay her yıl staj ücretleri artmaktadır. Asgari ücretin 4/1 i olacak şekilde veriliyor.

 34. Alpay dedi ki:

  Ben Tüpraş ta yapıcam stajımı staj ücreti ne kadar meslek. Lisesi okuyorum

 35. Duslerkulup dedi ki:

  @irem öncelikle hangi şehirde staj yapacağınızın bilgisini vermelisiniz. Tüpraş’ın içinde kalma imkanınız kesinlikle yoktur. Böyle birşeye kurumsal olarak müsade etmezler.

 36. İrem dedi ki:

  Staj yapacagım bu yaz Tüpraşda nerede kalabilirim Tüpraşın yakınında, servis imkanı hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketinde Staj Nasıl Yapılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın