Türk Yapımı Fırtına Obüsü Hakkında Bilgi Askeri Bölüm

Türk Yapımı Fırtına Obüsü Hakkında Bilgi


türk yapımı obüs

Fırtına obüsü tamamen Türkiye’de üretilen kundağa motorlu bir topçu silahıdır. Türk silahlı kuvvetlerinde topçu birliği tarafından kullanılıyor.  Güney Kore’nin teknik desteği ile yapılan fırtına obüsünün seri  üretimi Adapazarı’ndaki askeri tesislerde yapıldı. Modern kundağa motorlu obüs sınıfında yer almaktadır. Seri ve İsabetli atışlarıyla yüksek atış gücü imkanı sağlıyor. Fırtınaların silah atış kontrol sistemleri aselsan tarafından yapıldı. 40 kilometreye kadar menzili olan silah aynı hedefe art arda 3 mermi gönderebiliyor.

Şoför, nişancı, yardımcılar ve doldurucu olmak üzere 5 kişilik mürettebata sahiptir. Dizel motoru sayesinde yüksek manevraya sahiptir ve her türlü arazide rahatça hareket edebiliyor. Obüs atışını tamamlardıktan sonra sadece 30 saniye içinde yerini değiştirebiliyor. Böylece atış sırasında yerini belirleyen düşmana kolay hedef olmuyor. Elektrikle çalışan ve elektrikli sistemle kontrol edilen mermi doldurma sistemi sayesinde obüs ani atış için 15 saniyede 3 atım, sürekli atım için ise dakikada 2 atım gerçekleştirebilmektedir. Fırtına obüsü tam zırhlıdır ve nükleer, biyolojik, kimsayal silah korumasına sahiptir.

T-155 Fırtına Obüsü Tanıtım Videosu:


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Türk Yapımı Fırtına Obüsü Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın