Şili Arokaryası - Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi Bitkiler ve Hayvanlar Alemi

Şili Arokaryası – Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi


Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere Şili arokaryası isimli latince ismi Araucaria araucana bitkisinden bahsedeceğiz. Arokaryagiller familyasından bir ağaç türüdür. 50 milyon yaşındadırlar. Dolayısıyla dünyanın en eski ağaç familyalarından sayabiliriz. Şili arokaryası yerel halk arasında maymun çıkmazı olarak bilinmektedir. 1800′ lü yıllarda bilim adamları maymunlar için karmaşık yapıya olduğunu belirtirler.

araucaria araucana bitkisi ile ilgili geniş bilgi

Şili arokaryalarının bütün kolları gevşektir. Yaklaşık 100 yıl sonra aşağıdaki dallarını atar ve gövde alttan görülür hale gelir. Yaşlı ağaçların sadece en üst kısmında dalları kalır. Bu durumda gövde düz ve silindir konumdadır bu sebeple kereste olarak faydalanmak amacıyla kesilir. Bu kesimler artık Şili’de tehdit boyutlarındadır. Günümüzde ender bir ağaçtürü olarak kırmızı listede bulunan arokaryanın uluslararası ticareti yasaktır.

maymun çıkmazı bitkisi nasıl yetişir

Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm.den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşarlar, 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır. Avrupa’nın diğer ılıman bölgelerinde arokaryalar egzotik görünümlerinden ötürü park ve bahçelere dikilerek yetiştirilir. Dünyanın diğer iklimi uygun bölgelerinde de durum aynıdır.


Etiketler:, , ,

8 ay önce
  Bitkiler ve Hayvanlar Alemi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Şili Arokaryası – Araucaria Araucana Bitkisi Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın