Rooibos Bitkisel Çayının Hazırlanışı ve Faydaları Bitkiler ve Hayvanlar Alemi

Rooibos Bitkisel Çayının Hazırlanışı ve Faydaları


rooibos bitkisel çayının faydaları

Sevgili değerli okuyucularımız, bugün sizlere halk arasında kızıl çay olarak bilinen rooibos çayının faydaları ve hazırlanışını sunacağım. Güney Afrikaya özgü olan bu bitkinin ismi Aspalathus linearistir. Güney Afrika’da en çok tüketilen çaylar arasında yer almaktadır. Antibiyotik özelliği bakımından oldukça faydalıdır. En önemli özelliği ise rooibos çayında kafein yoktur. Sinirleri yatıştırmak, astım, alerjilere karşı ve sindirim sorunları için kullanılır. Kanser, kolesterol, kolik, alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalarda 6 hafta boyunca düzenli olarak Rooibos çayı içen 40 kişinin vücudu kalp hastalıklarında glutatyon seviyelerinde yükselme olduğu görülmüştür. Alzheimer hastalığından korunma ve hastalığın gelişimini yavaşlatmadaki önemi biliniyor.

bitkisel çay şifa

Cilt hastalıklarında da faydası vardır. Rooibos çayı hazırlamak için büyük bardak başına 1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve çayı kaç kişilik hazırlıyorsanız o kadar otu demliğe atın ve demliğin kapağını kapatın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Bal içerisine katabilirsiniz. Genel olarak güvenli kabul edilen bitki çayları arasında yer alan rooibos çayının aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Kanser tedavisi gören kişilerde bazı enzimlerin üretimini tehlikeli boyutlarda arttırabilir. 


Etiketler:, , , , , , , , , , ,

1 sene önce
  Bitkiler ve Hayvanlar Alemi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Rooibos Bitkisel Çayının Hazırlanışı ve Faydaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın