Rem Uykusunun Bebeklerin Büyümesindeki Etkisi Sağlık Köşesi

Rem Uykusunun Bebeklerin Büyümesindeki Etkisi


rem uykusunun bebeklere etkisi

Bebekler ve rüya üzerine yapılan bir çalışmada, bebeklerin uyku süresinin yaklaşık % 66?sını uykunun REM evresinde harcadığı sonucuna varıldı. Yani ortalama bir yetişkinin uyku süresinin yalnızca %15-20?sini rüya evresinde harcadığını düşünürsek aslında bu süre çok uzun bir süre. Rüya araştırmacıları REM uykusu ve beyin gelişimi arasında bir ilişki olduğuna inanıyor. Anne karnında iken, fetüs zaten uykusunun önemli bir miktarını REM uykusunda harcıyor. 30 haftaya kadar, fetüs REM uykusunda neredeyse 24 saatini harcıyor.

Prematüre bebekler de uykularının % 80?i kadar bir kısmını REM evresinde harcıyor. Bebekler büyüdükçe, REM uykuları azalır. Bu rakam bebek bir yaşını doldurduğunda % 35?e kadar düşer. Bu bulgu, REM uykusunun bebeğin zihinsel gelişiminde önemli olduğu görüşünü desteklemektedir. Rüya görmek zihnin “egzersiz” yapması ve gelişmesinin bir yolu olarak görülebilir. Bebekler büyüdükçe, etraflarındaki insanlardan ve dış çevreden zihinsel uyarılma almaları mümkün olacaktır.

Bebeklerin rüyalarında ne gördüklerini bilmek zordur fakat rüyaları büyük ihtimalle ağırlıklı olarak fiziksel duyumlar tarafından tetiklenmektedir. Bebekler gelişmeye devam ettikçe, görsel görüntüler ve sesler rüyalarda rol oynamaya başlar.


Etiketler:, , , , , , ,

4 sene önce
  Sağlık Köşesi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Rem Uykusunun Bebeklerin Büyümesindeki Etkisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın