Orta Doğu Teknik Üniversitesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Eğitim Dünyası

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler


ortadoğu üniversitesi logosu

Değerli düşlerkulüp okuyucularımız bugün sizlere ülkemizdeki teknik üniversiteler bakımından önemli yeri olan ODTÜ hakkında özet, genel ve merak edilen bilgiler vereceğiz.Orta Doğu Teknik Üniversitesi ülkemiz için kıymetli eğitim fakültelerindendir. Döneminin başkbakanı Adnan Menderes ve birtakım akademisyenler tarafından Ankara’da kurulan devlet üniversitedir. Mersin ilimizdeki Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC’de bulunan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü haricinde yerleşkesi ve kampüsleri Ankara’da bulunmaktadır. 90.000 rakamının üzerinden mezun veren ODTÜ’nün eğitim dili İngilizcedir. 15 Kasım 1956 yılında eğitim hayatına başlamıştır.

odtü üniversitesinde yaşam nasıldır

ODTÜ’de 40 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır. Üniversitenin bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 100 yüksek lisans ve 66 doktora programı yürütülmektedir. Orta Doğu Üniversitesi’nin ilk rektörü Prof. Dr. Turhan FEYZİOĞLU ‘dur. Her yıl, 94 farklı ülkeden belirli bir akademik dereceye sahip 1,700’den fazla öğrenci ODTÜ’ye devam etmektedir.

ODTÜ hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir

Orta Doğu Üniversitesi’nde akademik takvim 2 yarıyıl olarak işlemektedir. ODTÜ’de birinci dönem Eylül ayının son haftasında başlamakta ve Ocak ayının ortasında tamamlanmaktadır. İkinci dönem, Şubat ayının ortasında başlamakta ve Haziran ayının ortasında sona ermektedir. ODTÜ’de yaz okulu sistemide bulunmaktadır. Kampüs içerisinde çok geniş alanlar bulunmaktadır. Bu alanda her türlü sosyal imkan ve faaliyetler gerçekleştirilebilinmektedir. Ana kampüs içerisinde 7000 öğrenci kapasiteli yerleşim yerleri, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcuttur. Öğrenciler için söylenmesi gereken bir diğer husus ise mali konudur. Üniversite bünyesinde bulunan öğrencilerin aylık minumum 1200 tl civarında bir bütçesi olması gerekiyor. Her Dönem 300-450 tl arasında kitap ve harç giderleri olmaktadır.


Etiketler:, , , , , , , ,

2 sene önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın