Ölünün Yıkanması ve Kefenlenmesi Nasıldır? Yüce Dinimiz İslam

Ölünün Yıkanması ve Kefenlenmesi Nasıldır?


ölünün kefenlenmesi ile ilgili bilgi

Ölüler vefat ettikleri zaman İslami usullere göre yıkanıp, kefenlenmesi gerekmektedir. Bu konunun hassaslığı Peygamber Efendimiz zamanından gelmektedir.

İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: “Bir adam, Arafat’ta Resülullah ile beraber dururken devesi onu (yere atıp) boynunu kırdı ve adam öldü. Aleyhissalâtu vesselâm: “Adamı su ve sidr ile gasledin, iki parça bezle kefenleyin, kefene koku sürmeyin.. Başını da örtmeyin. Allah onu Kıyamet günü telbiye ederek diriltecektir!” buyurdu.”

Leyla Bintu Kâif es-Sakafiyye anlatıyor: “Ben Ümmü Külsûm Binti Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’ı yıkayan kadınlar arasında idim. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm da kapının yanında idi. Yanında Ümmü Külsüm’un kefeni vardı, bize parça parça veriyordu. İlk verdiği parça izâr idi. Sonra gömleği(dır’), sonra başörtüsünü sonra göğüs örtüsünü  verdi. Ümmü Külsüm sonra bir başka giysinin içine konuldu.”

Ebu Sa’îdi’l-Hudrî radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’ın: “Ölü, (Kıyamet günü), içinde öldüğü elbise ile diriltilecek” dediğini işittim.”

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Kefen(e fazla ödeme)de ileri gitmeyin. Çünkü çabuk çürütülür.”

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, Hamza İbnu Abdilmuttalib’i tek parçadan müteşekkil çizgili bir kumaşla kefenledi.”

Abdullah İbnu Amr İbni’I-As radıyallahu anhüma anlatıyor:
“Ölü üç parça ile kefenlenir: Gömlek giydirilir, izar bağlanır, üçüncü giysi olan lifafeye sarılır. Eğer sadece bir kat giysi varsa onunla kefenlenir.”


Etiketler:, , , , ,

2 sene önce
  Yüce Dinimiz İslam kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Ölünün Yıkanması ve Kefenlenmesi Nasıldır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın