Modern Çağın En Yaygın Hastalığı Depresyon Sağlık Köşesi

Modern Çağın En Yaygın Hastalığı Depresyon


Depresyon, çağımızın en yaygın ve korkutucu hastalıkları içinde yer alıyor. Türkiye’de psikiyatri dalının yeterince tanınmaması bu gibi psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların gerektiği kadar ciddiye alınmamasına neden oluyor. Pek çok kişi depresyon nedir sorusunun yanıtını bile bilmeden, yaşadığı geçici ve insan hayatında olağan üzüntü safhalarını depresyonla karıştırıyor. Depresyon çeşitleri, depresyon belirtileri ya da depresyonun sebep olduğu sonuçlar iyi bilinmediği için bu hastalık pek çok kişinin hayatını zehir ediyor ve kronik olarak tekrarlıyor.

Peki, bir kişinin depresyonda olduğunu nasıl anlaşılır, yani depresyon belirtileri nelerdir? Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, uzmanlar tarafından aktarılan belli başlı depresyon belirtileri var. Bunların en yoğun görülenlerin arasında isteksizlik, eskiden severek yapılan aktivitelerden artık keyif almama, uyku düzeninde bozulma, yeme düzeninde bozulma bulunuyor. Depresyon dönemleri aşırı kilo alma ya da aşırı kilo verme ile sonuçlanabiliyor.

Depresyon vakaları ilerlediği takdirde uzmanlardan yardım alma zorunluluğu ön plana çıkıyor. Zira, ilerleyen depresyon vakaları intiharla bile sonuçlanabiliyor. Özellikle majör depresyon rahatsızlığı yaşayan kişilerin, bu rahatsızlığı kendi kendilerine yenebilmeleri pek de mümkün olmuyor. Genel olarak depresyon vakası yaşayan kişilerin %50’si bu hastalığı uzman yardımı ile atlayabiliyor. Bir uzman desteği ile görülen depresyon tedavisi, kişinin sağlığına daha kolay bir şekilde kavuşmasını sağlıyor.

Öncelikli hedefi Türkiye’de psikiyatri biliminin daha iyi bir şekilde tanıtılması olan Madalyon Psikiyatri Merkezi, uzman psikiyatristleri ile her yıl pek çok kişinin depresyon rahatsızlığının pençesinden kurtulmasına yardımcı oluyor. Madalyon Klinik uzmanları öncelikle kendilerine depresyon şikayetiyle başvuran kişilere depresyon testi uyguluyor. Testin sonuçlarına göre hastanın tedavi yöntemi biliniyor ve gerekirse ilaçlı tedavi yoluna gidiliyor. Kişinin hastalığının ne boyutta olduğunun anlaşılması açısından bu test büyük önem taşıyor.

Toplumda psikiyatri alanının iyi tanınmaması kişilerin depresyon rahatsızlığını kulaktan dolma bilgilerle tedavi etme yoluna gitmelerine sebep olabiliyor. Bu konuda en büyük sıkıntı reçetesiz depresyon ilaçları kullanımı ile ön plana çıkıyor. Eczanelerden reçetesiz bir biçimde alınan antidepresanlar, kişilerin tedavi olmaktansa daha büyük psikolojik problemler yaşamasına neden olabiliyor. Bu ilaçları uzman denetimi olmadan kesinlikle kullanmamak gerektiği, Madalyon Klinik tarafından da belirtiliyor.

 


10 ay önce
  Sağlık Köşesi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Modern Çağın En Yaygın Hastalığı Depresyon Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın