MIM-104 Patriot Hava Savunma Sistemi Askeri Bölüm

MIM-104 Patriot Hava Savunma Sistemi


patriot rampası

 

1976 yılında tasarlanan hava savunma sistemi Patriotlar’ın birim maliyeti yaklaşık olarak 4 milyon dolardır. 2011 yılından beri devam eden Suriye iç savaşını kendisine tehdit olarak algılayan Türkiye NATO bünyesinde Suriye sınırını Partiotlar’la korumaktadır. Birim ağırlığı 1 ton olan bu sistemler havadan gelebilecek uçak ve füze benzeri tüm saldırıları etkisiz hale getirme özelliğine sahiptir.

Irak’ın elindeki kimyasal ve biyolojik başlık taşıyabilen ve Ankara’nın da menziline girdiği füzelere karşı en etkili savunma sistemi olduğu belirtilen Patriotlar 90’lı yılların başından beri ABD’nin temel hava savunma füzesi olarak kullanılıyor.
İngilizcede vatansever anlamına gelen ‘Patriot’, vuruş kabiliyeti ve ses hızının 5 katına ulaşabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Bir bataryasında 8 ünite bulunan Patriot sisteminde, her ünite için 4 fırlatıcı hazır bulunuyor. Körfez krizinde Irak Scudlarının hedefi olan İsrail, Patriot füze sistemleri ile kendini korumuştu.

patriot füze rampası

patriot hava savunma sistemi


Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

4 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

MIM-104 Patriot Hava Savunma Sistemi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın