Kedilerin Hareketlerinin Anlamları Bitkiler ve Hayvanlar Alemi

Kedilerin Hareketlerinin Anlamları


esneyen kedi

Kedilerde Vücut Dili

BEDENSEL TEMAS

Kediler bıyıklarını bir yerlere ve sahibine sürmeyi severler. Vücutlarının çeşitli yerlerine dağılmış dış salgı bezlerinden salgılanan feromonlarla (kimyasal belirleyiciler) kendi yaşama alanlarının sınırlarını belirlemek veya iletişim kurmaktır. Kedinizin bıyıkları ve yanaklarını kaşımakla iletişim kurmak için ilk adımı atmış olursunuz.

MIRLAMA VE MİYAVLAMA

Mırlama, her kedinin repartuarında olan bir iletişim biçimi olmasa da en yaygın olanıdır. Mırlamanın mekanizması hakkında çok şey bilinmiyor ancak mutluluğun, memnuniyetin göstergesi olduğu herkesçe kabul edilmiştir. Ancak bazı kedilerin ciddi boyutta hasta veya kızgın olduklarında da mırlamaya yakın bir ses çıkardıkları da biliniyor.

Konuşkan kediler isteklerini ve şikayetlerini miyavlayarak dile getirirler. Vahşi hayatta miyavlama sadece yavrulara özgü bir karakterken evcilleştirma süreci içinde yetişkin kediler de bu iletişim yöntemine adapte olmuşlardır. Miyavlama tonu ve şiddeti ile birlikte kedinin miyavlarken ağzının aldığı biçim ve vücudunun duruş biçimi de kedinin ne anlatmak istediği ile yakından ilişkilidir. Tıslama, mırlamanın tam tersine kavgacı veya savunmacı bir yaklaşımın göstergesidir.

VÜCUT VE KUYRUK HAREKETLERİ

Kediniz her zaman konuşur, sadece dinlemeyi bilmeniz gerekir. Kedinizin vücudunu hangi durumlarda nasıl taşıdığını takip etmeniz onun ne hissettiğini anlamanıza yardım edecektir. Vücut dili sadece kuyruk hareketleriyle sınırlı değildir. Vücudunun duruşundan kulaklarının tutuluşuna kadar her hareket birşey anlatır.

Ön bacakların ileri atılacakmış gibi kıvrık tutulması, kavganın çok yakında olduğunun habercisidir. Kedi ileri doğru bir hamle yapmaya hazırlanıyordur.
Vücut gergin ve kabarıksa kedi sinirli aynı zamanda da kendinden emindir.
Arka bacaklar kıvrılmış ve vücut yere yakın taşınıyorsa bu gerginlik ve ürkeklik belirtisidir.
Kedi, vücudunu mümkün olduğu kadar küçültmüş ve bacaklarını da vücudunun altına toplamışsa herhangi bir hareket yapmaya hazırlanıyordur.
Kulaklar arkada, vücut sağlam,dik ve sabit tutuluyorsa kedi çevresindeki hareketlerden haberdardır ve olan biteni anlamaya çalışıyordur.
Kulaklar arkada, vücut yere yakın tutuluyorsa kabahatinin farkında ve utanmıştır.
Baş omuzlarının içine gömülmüş ise kedinizin muhtemelen canı sıkılıyor demektir.
Baş aşağıda, burun karşyı gösteriyor, beden yere yakın bir biçimde yürüyorsa, avını takip ediyordur. Avını yakalayacağına emin olduğu anda son hızıyla koşmaya başlayacaktır.
Kuyruğun ağır ağır sallanması can sıkıntısının bir belirtisidir.
Kuyruğun öne ve arkaya hızlı bir biçimde sallanması sinirli olmanın işaretidir.

Kediniz korktuğunda kuyruğunu kabartacaktır. Kuyruğun aniden hareket ettirilmesi kedinizin heyacanlandığını ve birşeylerin onun ilgisini çektiğini gösterir.
Yukarı kaldırılmış, dik bir kuyruk ise kedinizin arkadaş edinmeye hazır olduğunu gösterir.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 sene önce
  Bitkiler ve Hayvanlar Alemi kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

“Kedilerin Hareketlerinin Anlamları” için 3 Yorum

  1. duslerkulup2 dedi ki:

    @melek kar biz insanlar bilgilensin diye bir kısmını ekledik ama tabi her şey bu kadar değil eğer kedinizin bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyorsanız veterinere gitmenizi tavsiye ederiz.

  2. melek kar dedi ki:

    ben hiç bir şey anlamadım kedim berbat bir ses çıkarıyor ama bilgi edinemedim

  3. ceren alıcı dedi ki:

    harika artık kedimi anlıyorum

Kedilerin Hareketlerinin Anlamları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın