Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Timi Hakkında Bilgi

tsk özel harekat timi

Merhabalar düşler kulüp okuyucularım, sizlere bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli operasyonel timlerinden olan JÖAK yani açılımıyla Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Timini tanıtacağım.Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği sayılan JÖAK, uçak, tren, gemi otobüs kaçırma, rehine alma, bina işgali ve hücre evi baskını ile yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarmak amacıyla kurulmuştur.

jöak baskın

Özel birliği dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman kurdurttu. Yüzde 80’i subay, astsubay gibi rütbeli personelden oluşan tim mensupları gerçekleştirdikleri kusursuz operasyonlar ile tanınmaktadır.
jöak timi nasıl baskın yapıyor

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde, Özel Harekat (JÖH), Arama ve Kurtarma Taburları ile Barışı Destekleme Bölüğü bulunuyor. Operasyon ve Özel Harekat Taburu’nda 124’er rütbeli personel görev yapıyor.

tsk nokta operasyon
Bünyesinde; Dağcılık, Su Altı ve Köpekli Arama-Kurtarma timleri bulunun Arama-Kurtarma Taburu’nun mevcudu 235 kişi. 3 Tabur ile 1 Bölük’ten oluşan JÖAK’ta 700’ü aşkın ‘Rambo’ yeralıyor. Sadece JÖH Taburu’nda özel eğitimli er ve erbaşlar bulunuyor. Tim mensupları, olası bir terörist eyleme karşı heran hazır olmak amacıyla Esenboğa Havalimanı ve Behiçbey Tren İstasyonu’nda düzenli olarak eğitim tatbikatları gerçekleştiriyor.

özel harekat tren

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Görüşler

  1. Batuhan

    Cevapla

  2. mahmut cangoz

    Cevapla

Sizde yorum yazabilirsiniz...

 Kameralı Sohbet