Heliopolis Şehri Hakkında Bilinmeyen Bilgiler Eğitim Dünyası

Heliopolis Şehri Hakkında Bilinmeyen Bilgiler


heliopolis şehri hakkında bilgi

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, tarihin bilinmezliklerine inmeye devam ediyoruz. Birçok kişinin az bilgi sahibi olduğu genel kültür olarak sorulabilecek sorular arasında bulunan heliopolis hakkında bilgi vereceğiz. Aşağı Mısır’da, Kahire’nin 10 km. kuzeydoğusunda eski kent kalıntısı.

heliopolis şehri hakkında bilinmesi gerekenler

Eski Mısırlılar tarafından Güneş Tanrısı Ra için kurulmuş, kutsal bir kenttir. Kentin adı da buradan gelmekte, Eski Yunanlılar buraya güneş kenti anlamına gelen, Heliopolis demekteydiler. Romalılar, Heliopolis’teki taşları, Roma’ya taşımışlardır.

heliopolis şehri hakkında özet bilgi

Bunlardan “Kleopatra’nın İğneleri” olarak bilinen iki taştan biri 1878’de Londra’ya, diğeri 1880’de New York’a götürülmüştür. Yine Mısır’da aynı adı taşıyan bir kent kalıntısı daha vardır ki, bu da Kahire’nin 23 km. güneyinde Nil kenarındadır. Bu Heliopolis’in İ.Ö. 5000 yıllarında yıkıldığı sanılmaktadır.


Etiketler:, , ,

8 ay önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Heliopolis Şehri Hakkında Bilinmeyen Bilgiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın