Fotosel Cihazının Çalışma Prensibi Nasıldır? Cep Telefonu ve Teknoloji Dünyası

Fotosel Cihazının Çalışma Prensibi Nasıldır?


fotosel sistemi

Değerli duslerkulup.com takipçilerimiz bugün sizlerle apartmanlarımızda ve daha farklı yerlerde kullandığımız fotosel sistemini inceleyeceğiz. Fotosel denildiğinde aslında birkaç şey ifade ediliyor olabilir. Fotosel en bilinen ve geniş anlamıyla ?ışığa duyarlı cihaz? demektir. Şimdi fotoselli sistemleri ve fotoselin nasıl çalıştığını açıklayalım.

Fotosel kelime anlamı olarak ?ışık hücresi? anlamına gelir. Fotosel ışığa bağlı olarak direnci değişen genelde kadminyum sülfat gibi kadminyum bileşiğinden oluşan, ışığa maruz kaldığında direncini değiştiren alettir. Fotoselli bir sistemde fotosel kendi başına ışığı elektriğe dönüştürmez, sadece direnci dolayısıyla sistemde gerilim değişir. Bu gibi bir sistem elektronik veya elektromekanik sistemleri ışığa duyarlı olarak kontrol etmek için, durdurmak ya da çalıştırmak için kullanılır. 

Fotosellerin diğer kullanım alanları ise yukarıdaki yapıdan biraz daha farklıdır, bunlar güneş enerjili sistemlerde kullanılır, yani bu ışık hücreleri elektrik üretir ve bu amaçla kullanılır. Işık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürürler. Silikondan yapılan bu fotoseller üzerlerine gelen ışığın (foton), elektron akışına sebep olması prensibine dayanır.

Işık enerjisi bazı yarı iletkenlerin direnç değerlerinin değişmesine sebep olurken, bazı yarı iletkenlerin de yapısında bulunan elektronların serbest hale geçmesini sağlayarak elektrik akımının oluşmasını sağlar.

En çok kullanılan ışığa duyarlı yarıiletkenler:
?    Antimon-sezyum alaşımı
?    Selenyum
?    Kadminyum sülfür
?    Germanyum
?    Talyum sülfür
?    Kurşun sülfür

Işığa duyarlı yarı iletkenler kameraların da çalışma prensibini açıklamaya yardımcı olur, ışığa duyarlı olarak direncin (direnci sabit tutarsanız da gerilimi değişir) değişmesi mantığına dayanarak, ışık enerjisi elektrik sinyallerine dönüştürülür. Fotoselli sistemler günlük hayatta oldukça fazla kullanılır, otomatik kapılar, musluk bataryaları, sokak lambaları, bazı makinalarda güvenlik amacıyla kullanılır. Buradan da anlaşılacağı gibi yarı iletken teknolojisi bilime büyük katkılar sağlamıştır. Artık günümüzde ışık enerjisiyle çalışan otomobiller ve teknelere ülkemizde de test amacıyla olsa da rastlamak mümkündür.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 sene önce
  Cep Telefonu ve Teknoloji Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Fotosel Cihazının Çalışma Prensibi Nasıldır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın