Famas Piyade Tüfeği Hakkında Bilgi Askeri Bölüm

Famas Piyade Tüfeği Hakkında Bilgi


famas tüfeği

Famas Fransızların yaptığı yakın ve uzaktan atışlarda çok etki sağlayan çağdaş bir piyade saldırı tüfeğidir. Fusil d’Assaut de la Manufacture d’Armes de St-Etienne kelimelerinin kısaltılması ile oluşmuştur. Standart 5.56 x 45 mm’lik Nato mermisi kullanır. FAMAS F1,FAMAS G2 isimli iki modeli bulunur. FAMAS G1 modeli ise çok büyük farklılıklar getirmese de 1994’te üretilen G2 modeli oldukça geliştirilmiştir. FAMAS F1 ilk üretilen modelidir, G2 isi daha sonra üretilen modelidir. FAMAS F1 25 mermilik şarjörler kullanırken, daha yeni olan FAMAS G2 ise 30 mermilik şarjörler kullanır. FAMAS G2′ nin ise commando, hafif makineli (MP5 gibi) ve keskin nişancı gibi özel versiyonları da bulunur. 1973 yılında üretilip 1979 yılında seri üretime geçen silah 400 binden fazla satış yapmıştır.

Dakikada 950 mermi atabilen silah 300-450 m etkili menzile sahiptir. En çok Fransa, Arjantin, Kolombiya ve Kuveyt orduları tarafından kullanılmaktadır. 2. tutma kolu sayesinde tüfeğin tekme miktarı minimuma indirilmiştir.

famas piyade tüfeği

 

famas tüfek parçaları


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Famas Piyade Tüfeği Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın