F35 Raptor Savaş Uçağı Hakkında Bilgi Askeri Bölüm

F35 Raptor Savaş Uçağı Hakkında Bilgi


f35 raptor savaş uçağı

Şu anda yeryüzünde bilinen en son teknoloji ile donatılmış en iyi avcı savaş uçağıdır f35 Raptor. İlk temelleri Abd tarafından atılmasına rağmen daha sonra bu projeye Türkiye, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka ve Avustralya da katıldı ve yaklaşık 4.5 milyar $ civarı bir katkı yaptılar. Şimdiye dek bu uçaklardan  Abd, İngiltere ve Hollanda teslim almıştır ve üretim süreci hala devam etmekte olup diğer ülkeler de siparişlerini beklemektedirler.

 

İlk uçuşunu 2006 yılında gerçekleştiren bu uçak testlerden başarıyla geçmiş ve en iyi olacağını kanıtlamıştır. Toplam 2500 adet üretilmesi planlanan bu jetin bir diğer özelliği ise şimdiye dek üretilen savaş uçaklarının aksine pist olmadan yerden direkt olarak (helikopter gibi) kalkabilmektedir. Bu da ona savaşlarda çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Uçak başına birim maliyi yaklaşık olarak 150-200 milyon $ olarak belirlenmiştir.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

F35 Raptor Savaş Uçağı Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın