F-4 Phantom Savaş Uçağı Hakkında Bilgi Askeri Bölüm

F-4 Phantom Savaş Uçağı Hakkında Bilgi


F-4 Phantom savaş jeti

 

F-4 Phantom Amerika tarafından 1960 yılında hizmete sokulan bir avcı ve bombardıman savaş uçağıdır. Amerikan ve Türk hava kuvvetleri bu uçağın ana kullanıcılarıdırlar. 1981 yılında üretimi biten bu uçaktan toplamda 5 bin 195 adet üretilmiştir. Tanesi yaklaşık olarak 2.5 milyon dolara mal olmuştur. Uçak bu iki ana kullanıcısının dışında Almanya, Yunanistan, Güney Kore, İran ve Japonya tarafından kullanılmaktadır. Vietnam savaşı sırasında Abd tarafından çok etkin bir biçimde kullanılmış ve koca savaş boyunda Vietnam askerleri tarafından bunlarından sadece 9 tanesini düşürmeyi başarmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri İsrail ile yaptığı işbirliği sonucu elindeki 54 adet olan bu uçakları çeşitli yönlerden modernize etmiştir. Ayrıca yeni nesil silahlarla da donatılmıştır. 2002 yılında yapılan bu modernizasyon sonucu olarak Türkiye bu uçağı 2020 yılına kadar kullanmayı hedeflemektedir. 2012 yılının haziran ayında sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Türkiye’ye ait bir F-4 Phantom uçağı Suriye tarafından düşürüldü. Türkiye de bunun üzerine angajman kurallarını sıkı olarak uygulamayı başladı ve sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini ve uçağını düşürdü.

F-4 Phantom Savaş Jeti Tanıtım Videosu:

 


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

3 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

F-4 Phantom Savaş Uçağı Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın