Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi Spor Dünyası

Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi


eskrim sporu hakkında geniş bilgi

Sevgili sporsever duslerkulup takipçilerimiz, sportif aktiviteleri her ne kadar profesiyonel olarak yapılsa da hayatımızın bir parçasıdır. Eskrim sporu ise stres atmak isteyenler için, hobi olarak birşeylerle uğraşmak isteyenler için ve bu sporu ilgisi olanlar için oldukça hoş bir branştır. Eskrim sporu, temelinde kılıç olan dövüş sanatıdır. Ortaçağda insanlar güç gösterisi olarak yapmış oldukları düellolardan ortaya çıkmıştır. Eskrim dövüşünde üç tür silah vardır. Bunlara flöre, epe ve kılıç denir. Sayısal olarak aynıdır fakat teknik olarak farklı yönleri bulunmaktadır. Eskrim sporunun özel giysileri vardır. Koruyucu elbiselere oldukça önem verilir. Yüzü korumak için tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Eskrim müsabakaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır. 1986 yılından beridir bu spor yapılmaktadır.Eskrim, sporcu da fiziksel ve zihinsel hareketliliği yüksek düzeyde sağlayan, sinir sistemi üzerinde etkili olan, kasların hareketliliğini hızla sağlayan ve önemli ölçüde zekâ gerektiren bir spor dalıdır.

eskrim sporu nasıl oynanır

Flöre, 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve kabza adı verilen koruyucusu bulunan ince bir silahtır. Eskrimi öğrenmek isteyenler flöre idealdir. Flöre silahının ucundaki yaylı noktanın rakibin gövdesine bastırılmasıyla sayı kazanılır. Her iki oyuncu da aynı anda bu vuruşu yaparsa, sayıyı saldırıyı önce yapan kişi alır.  Vuruşlar yalnızca gövdeye yapılır,özel zırhtan dolayı, kol ve bacaklara ya da başa değen vuruşlar kural dışı sayılır. Karşılaşmalarda eskrimci kısa, hızlı adımlarla ileri-geri hareket eder. Hücum durumundaysa kol, gövde ve bacaklarının hamle denen açılımıyla rakibini saldırı yapar.

eskrim dövüşleri hakkında detaylı bilgi

Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır. Epede dürtüşler yalnızca silahın ucuyla yapılır ve giyside iz bırakmaz. Karşılaşma genel düello kurallarıyla yapılır ve özel sınırlamalar yoktur. Rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş puan olarak değer kazanır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı kazandırır.

Kılıç, düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin gövdesine klıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.


Etiketler:, , , , , ,

1 sene önce
  Spor Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın