E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi Sağlık Köşesi

E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi


e120 helalmidir harammıdır

Değerli okuyucularımız, bugün sizlere E120 maddesi olarak tükettiğimiz ürünlerin arka kısmında gördüğümüz kodu açacağım. E120 (i) Karmin, E120 (ii) Kosinal ekstrakt, CI 75470, Karmin, Karminik asit, Kosineal olarakta bilinmektedir. Renklendirici olarak kullanılan E120 karmin maddesi doğal kırmızı gıda renklendiricisi, etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden özü çıkarılarak elde edilir.

e120 karmin maddesi nedir

E120 (i) saf renklendiriciyken E120 (ii) ham halindedir. Kırmızı gıda renklendiricisi olarak bilinmektedir. Suda çok çözünür. Birçok tüketilen ürünler içerisinde görülmektedir. Günlük olarak vücuda alım miktarı kg başına 5 mg’dır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında yan etkisi bulunmamaktadır.

e120 karmin maddesi hakkında bilgi

Bazı durumlarda hiperaktiviteyi arttırdığı rapor edilmiştir. En çok bilinen alerji kozmatikler kullanıldığında olan alerjidir. Böceklerden özü çıkarılarak elde edildiği için, etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve bazı din grupları tarafından E120 tüketilmez.


Etiketler:, , , , , ,

11 ay önce
  Sağlık Köşesi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın