Depresyon ve Keder Arasındaki Fark Sağlık Köşesi

Depresyon ve Keder Arasındaki Fark


Depresyon tedavisinin birinci aşaması depresyonu tanımaktır. Depresyon bilinenin aksine yaygın olan bir hastalıktır ve depresyon tedavisi mevcuttur. Depresyon belirtileri arasında günlük yaşantımızı rahatsız edecek davranışlar gösterilir. Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon belirtileri depresyon çeşitleri olarak bakılmalıdır. Depresyon ve Klinik depresyon yani major depresyon olarak ikiye ayrılır. Kişide uzun süre aşırı melankoli hali vardır. Davranışlara müdahale edemeyecek kadar yoğundur ve aylar sürer.

Kişiye bu teşhis depresyon testi sayesinde konur… Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Depresyon ilaçları yani antidepresanlar genelde major depresyon geçirenlerde uygulanır. Bitkisel çözümlerde elbette mevcuttur. B12 vitaminin eksikliği sinire ve strese neden olabilir. Toplumda depresyon nedir algısı büyük ölçüde vardır. Buna rağmen yaygın bir hastalıktır. İnsanların ortalama %15 ve 16’sı hayatları boyunca en az ağır(majör) depresyon görülür.

Depresyon erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülür. Özellikle doğum zamanı, doğum sonrası ve menopoz dönemlerinde… Amerika Birleşik Devletleri’nde ağır depresyon geçiren %16 kadın intihar evresindedir ve bunun %15’i intihar etmektedir. Norveç’te ise her yıl görülen intihar vakalarının 6000’i depresyon rahatsızlığına bağlıdır.

Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalık biyolojik nedenlerden çok yapısal ruhsal hastalıktır. Tedavi edilmeyen depresyon ağırlaşarak hayati boyutlara ulaşabilmektedir. Depresyonu üzüntü ile karıştıran birçok hasta vardır bu yüzden depresyon testi oldukça mühimdir. Aşk acısı insanı kederli hale getirir fakat bu durum gayet doğal bir tepkidir depresyon değildir. Olumsuz olguları depresyon ile karıştırmamak gereklidir. Depresyon sevilen, zevk alınan  ve gelecek planı yapıp umutlu olmaya devam ederken üzüntü halidir.

Depresyon ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesinde alınmalıdır. Arkadaşlarının ilacını kullanan birçok hastaya rastlanır ve bu son derece yanlış bir davranıştır. Doktorun verdiği ilaç, verildiği dozda kullanılmalıdır. Ve doktor tavsiyesi ile azaltılarak bırakılmalıdır. İlacın yetersiz geldiği kanısındaysanız da bunu doktorunuza danışarak yapmanız tavsiye olunur. Madalyon Psikiyatri Merkezi ya da Madalyon Klinik uzman hekimler ile çalışarak depresyon konusunda son derece bilgililerdir. Sizi ve sağlığınızı düşünen klinik merkezi sizi asla yolda bırakmayacaktır.


1 sene önce
  Sağlık Köşesi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Depresyon ve Keder Arasındaki Fark Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın