Çocuklarda Yumurta Alerjisi Sağlık Köşesi

Çocuklarda Yumurta Alerjisi


çocuk alerjileri

 

Sıklıkla tüketildiği hem de birçok yiyeceğin içinde bulunduğu için kolaylıkla alerji yapabiliyor ve en sık görülen besin alerjisi çeşitlerindendir.

Yumurta Alerjisi ise toplumda inek sütü alerjisinden sonra en çok görülen ikinci gıda intoleransıdır.

Ancak 10 yaşına kadar bu alerji çeşidi %80 oranında insanlarda kaybolmaktadır. Yani yumurta alerjisi erişkin ve adölesan çağından ziyade bir çocukluk ve bebeklik hastalığıdır.

Yumurta beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülmekte. Yumurta alerjisi özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde daha yaygın ortaya çıkıyor. Yıllar içinde etkisi azalıyor ve yok oluyor 5 yaş(Bazen 6-7 yaş) civarında kaybolması beklenir.Ancak yetişkinlik ve ergenlik döneminde çok ender de rastlanıyor.Yumurta alerjisinin belirtileri egzama veya kaşıntı deri ve göz lezyonları ve deri döküntüleri şeklinde ortaya çıkabiliyor.

Nadir de olsa Anaflaksi gelişebiliyor. Bu durumda hastaya Epinefrin uygulaması yapılıyor. Yumurta alerjisi, yumurtanın kendisinin veya yumurta içeren yiyeceklerin yenilmesinin ardından yaygın kızarıklık, hırıltılı solunum, kusma ve ishal ile kendini belli edebilir.Yumurta akının bir yaşından önce verilmemesi, başlandığında ise yavaş yavaş arttırılması gerekli. Alerji belirtileri ortaya çıktığında yumurtaya en az altı ay ara verilmelidir.

Yumurta Alerjisi olan kişiler tavuk etine de hassasiyet gösterebildiklerinden bu konuda da dikkatli olunması gerekmektedir. Anne sütü ile beslenen ve yumurta alerjisi olan bebeklerde annenin yumurta yemesi sonucu da alerji gelişebilir.

* Yumurta alerjisinin oluşturduğu semptomlara yönelik tedaviler olsa da alerjinin kendisine yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Sadece yemek yendikten sonra kullanılabilecek Antihistaminik ilaçlar oluşan alerjinin etkisini azaltabilmektedir. Ancak bu da tam bir çözüm değildir. Bu alerjiden kurtulmanın tek yolu yumurta tüketiminden uzak durmaktır. Çocuk büyükçe vücudu bu alerjiyi ortadan kaldırdığı zaman azar azar başlamak şartıyla yenmeye tekrardan devam edilebilir.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

11 ay önce
  Sağlık Köşesi kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Çocuklarda Yumurta Alerjisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın