Carmina Burana Akımı Hakkında Özet Bilgiler Eğitim Dünyası

Carmina Burana Akımı Hakkında Özet Bilgiler


carmina burana akımı hakkında bilgi

Merhabalar düşler kulübü okuyucularımız, bugün carmina burana isimli edebiyat akımından söz edeceğiz. Carmina Burana akımı dünya edebiyat akımları arasında önemli noktada olan bir düşüncedir.

carmina burana edebiyat akımının detayları

Orta Çağ Lâtin şiirinin en ünlü ve en geniş derlemesi. Bavyera’da bir manastırda, adı bilinmeyen bir derleyici tarafından toplanan şarkı ve şiirler, ilk kez 13. yüzyıl sonlarında, daha sonra 19. yüzyıl başlarında tasnif edilmiştir. Gerek konuları gerekse dilleri karışıktır. Yobazlıktan, kilise yasaklarından, dünyanın kötülüğünden, paranın gücünden yakınanlar yanında bahara, aşka, eğlenceye değgin dizeler yer almış; Almanca Lâtince ile, Lâtince Fransızca ile karışmıştır.

Alman bestecisi Carl Orff, 1936-1937 yıllarında aynı ad altında bir sahne oratoryosu bestelemiştir. Bu son derece çekici ritmlerle işlenmiş koro parçaları albümünün şiirleri, “Carmina Burana” elyazmasındaki Benedit köylülerine ait şarkılardan seçilmiştir.

carmina burana nedir


Etiketler:, ,

8 ay önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Carmina Burana Akımı Hakkında Özet Bilgiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın