Biyonik Yapraklarla Güneş Enerjisi Depo Edilebilecek Cep Telefonu ve Teknoloji Dünyası

Biyonik Yapraklarla Güneş Enerjisi Depo Edilebilecek


Sevgili düşler kulübü okuyucularımız, bilim ve sanayinin gelişmesiyle birlikte yenilenebilir, depolanabilir  enerji kaynaklarına yöneliş hızla arttı. Çünkü dünyamız üzerinde ham madde kaynakları tükenmeye başladı. Su kaynaklarının azalmasıyla birlikte enerji ihtiyacı her geçen gün artmakta. Bilim adamları güneşten gelen ışınları daha verimli kullanabilmek için depolama yöntemleri geliştiriyorlar. Laboratuvarda uzun uğraşlar sonucu yapılan çalışmalarda yeni biyonik yapraklar üretildi. Bu yapraklar sayesinde güneş ışığı hidrojen zinciri ile büyük miktarlarda, süresiz güneş enerjisi saklayabileceğiniz potansiyeli anlamına geliyor.

 biyonik yapraklarla enerji depolandı

Bilim adamları bitkilerin fotosentez aşamalarını inceleyip taklit ederek geliştirildikleri teknoloji ile bakterileri de kullanarak güneş enerjisini sıvı yakıta dönüştüren bir sistem geliştirdi. Katalizör maddelerinin de etkisiyle su bileşenlerine ayrıştırılıyor ve açığa çıkan oksijen ve hidrojen Ralstonia eutropha bakterilerinine veriliyor.İzopropanol üretme becerisine sahip Ralstonia eutropha bakterileri de enzimleri ile karbondioksittenizopropanol (CH3-CH(OH)-CH3) olarak bilinen sıvı yakıta dönüştürüyor. Normalde İzopropanol doğaya CO2 gazı salmaktadır. Fakat bakteriler burada açığa çıkan karbondioksidi kendileri için kullanıyorlar ve doğal organik yakıt enerji elde edilmiş olunuyor.

 güneş enerjisi depo edilirmi


Etiketler:, , , , ,

2 sene önce
  Cep Telefonu ve Teknoloji Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Biyonik Yapraklarla Güneş Enerjisi Depo Edilebilecek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sosyal Medya

FacebookTwitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 61 aboneye katılın