Bitki Tohumları Yeryüzüne Doğru Niye Büyür? Bitkiler ve Hayvanlar Alemi

Bitki Tohumları Yeryüzüne Doğru Niye Büyür?


bitki tohumları nasıl büyür

Dünya üzerinde bazı fiziksel kurallar vardır. Bu kurallar işleyiş bakımından dünya üzerindeki tüm hareketleri kontrol altına almaktadırlar. Bu hareketi kontrol alma sırasında ise bireylerin hayvanların ve bitkilerin yaptığı hareketler de bilimin konusu olmuştur.Bitkiler ekildiği andan itibaren geçirdikleri kimyasal reaksiyonlar ile bir çok kez gelişim faaliyetini gösterir. Bu gelişim faaliyetleri arasında tohumun yeşillenerek büyümesi gerçeğide yatmaktadır. Bitki kısa bir süre gerekli besini topladıktan sonra doğayla buluşmak ister. Bu buluşma yönünün nasıl olacağı ise tamamen bitkinin ortaya koyduğu hareketler doğrultusunda meydana gelmektedir. Bitki bu dönemde köklerinin ve gövdesinin yaptığı hareketler sonrasında yönelmeyi tamamlamış olmaktadır.

Tohum içinde yetişen gövde ilk olarak taprağı delmektede ve yerçekime karşı bir iş segilemektedir. Bu işlem sırasında yerçekimsel alanı hisseden bitkiler bu yön doğrultusuna zıt bir şekilde büyüme işlemlerini gerçekleştirir. Kökler ise gövdenin aksine yerçekimine doğru hareketlerini parelel birşekilde tamamlarlar. Kök toprakta yaptığı bu hareketi kolaylıkla gerçekleştirirken gövdede meydana gelen büyüme ise yerçekime zıt olduğu için bitkiler açısında büyük zorluklara neden olabilmektedir.


Etiketler:, , , , , , , ,

4 sene önce
  Bitkiler ve Hayvanlar Alemi kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

Bitki Tohumları Yeryüzüne Doğru Niye Büyür? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın