Bipolar Bozukluğa Dair

5z4qzc Bipolar Bozukluğa Dair

Bipolar Bozukluk Nedir

Bipolar bozukluk, iki uçlu duyugu durumu bozukluğu olarak da adlandırılan, manik atak, manik depresyon veya manik depresif bozukluklardır. Hasta mani, hipomani veya depresyonu ayrı ayrı veya dönem dönem her birerini de yaşadığı duygu durumu değişikliklerindeki bozulmalar bipolar bozukluk olarak adlandırılır. Bu hastalığın en karakteristik özelliği, hastanın her duygu durumu içerisinde o duyguyu çok yoğun yaşamasıdır. Keskin ruhsal dönüşümler içermesi ile şizofreni ile benzer özellikler göstermektedir.
Bipolar Bozukluk Nedenleri Nelerdir

Uzmanlar bipolar bozukluk durumunun günümüz itibariyle herkeste olabileceğini belirtmektedir. Bipolar bozukluk hakkında kimin nasıl bu hastalığa yakalandıklarına dair net bir bilgi mevcut olmamakla birlikte bir takım kalıtsal (genetik) sorunlarn bu hastalıkta tetikleyici rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra özel hayataki bir takım değişmeler, aşırı stres ve baskı, sinir hücrelerindeki anormal değişiklikler bipolar bozukluk sebebi olabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir

Bipolar bozukluk belirtileri depresyon belirtileri ve mani semptomları olarak ikiye ayrılmaktadır.
Depresyon: Hasta kendini güçsüz ve enerjisiz hisseder.Kendine olan güveni azalır. Derin düşüncelere dalar ve sebesiz yere moral bozuklukları yaşar. Uyku problemleri dahil bir takım günlük rutinler ihmal edilir. Alkol tüketimi anormal seviyede artar.

Manisemptomları: Ani ve sebepsiz coşkunun getirdiği çok hızlı düşünebilme, sürekli yeni fikirler üretebilme, aşırı sevinç, cinsel arzu veetkinliğin artması, aşırı para harcama gibi, depresyonun tam tersi olan davranış ve ruhsal durumlar mani semptomlarıdır.

Bipolar Bozukluk TestiVar Mıdır

Bipolar bozukluk hakkında karşılaşılan en temel sorulardan biri de bipolar bozukluğa dair bir testin olup olmadığıdır. Laboratuar ortamında bu hastalığın teşhisini koyabilecek bir yöntem olmamakla beraber bir takım ölçeklerle bu hastalığın belirtileri, uzmanlar tarafından saptanabilmektedir.
Bipolar Bozukluk Tedavisi Nasıldır

Bipolar bozukluk ilaçları olarak en çok kullanılan kimyasal bileşkenler lityum karbonat, valproattır..Antiepileptik ilaçlar da bazı durumlarda tedavide kullanılabilir. Ancak en kritik olanı ciddi bir psikolog desteğini almaktır. Madalyon Psikiyatri Kliniği bipolar bozukluk durumlarına karşıuzman bir ekibe sahiptir. Madalyon Klinik desteği ile ihtiyacınız olan dengelemeyi sağlayabilir hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Bipolar bozukluk: http://www.madalyonklinik.com/tr/bolumlerimiz/yetiskin-bolumu/bipolar-bozukluk

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...

Kameralı Sohbet