Atış Yapılırken Silahlar Niçin Teper? Askeri Bölüm

Atış Yapılırken Silahlar Niçin Teper?


 

Atış yapan herkes ya da atış yapılmasını gören ve izleyen herkes bilir ki silah ateşlendiği anda atış yapan kullanıcıya geriye doğru bir tepme dediğimiz bir tepki kuvveti oluşturur. Peki ama neden böyle bir kuvvet oluşuyor? İşte bu sorunun cevabını vermeyece çalışacağız.

Silah ateşlendiği anda işte mermi içindeki barut patlar ve bir kuvvet meydana getirir bu kuvvet sonucu içindeki mermi hızla namludan dışarı çıkar ve hedefe gider. İşte bu olayda ileri doğru giden mermi başta hareketsiz olduğu için ve silahın içinde silahla bir bütün olduğu için başta momentumu yani torku sıfırdır. Daha sonra ise belli bir ağırlığa sahip olan mermi bir hıza ulaştığı için momentum korunum yasasından dolayı aksi yönde silahı bir miktar geriye fırlatacaktır. İşte bu olay tepmedir. Tepmenin nedenini bir de videomuzdan izleyelim iyi seyirler.


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 sene önce
  Askeri Bölüm kategorisine eklendi.
Yazar: duslerkulup2

Atış Yapılırken Silahlar Niçin Teper? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın