6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Geniş Bilgi Eğitim Dünyası

6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Geniş Bilgi


6698 kişisel verilerin korunması kanunu hakkında bilgi

Merhabalar değerli duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere 07.04.2016 tarihinde ve milyonları ilgilendiren 29677 sayılı Resmi Gazete’de 6698 sayılı kişisel verilerin korunmasını amaçlayan kanun hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle 2016 nisan ayında çıkarılan bu yasanın temel amacı vatandaşların kişisel verilerinin korunması ve buna bağlı olarak izin alınmadan paylaşılmamasıdır. Vatandaşın lehine olan 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu birçok paylaşıma kısıtlılık getirmektedir. Diğer bir nitelikte kurumsal firmaların müşterilerinden veri işleme ve paylaşma izni alınmasıdır. Aşağıda paylaşılan bilgiler resmi gazetede yayımlanan maddeler ve usullerdir.

Kanun hakkında detaylı bilgiyi edinmek ve en ince ayrıntısına kadar incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz:

Kaynak (Resmi Gazete): http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6698.pdf

Kişisel Veri Nedir?:  Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder.

Kişisel Verilerin İşlenmesi Nedir?: Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt
sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi,
değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi ifade eder.

Veri İşleyen Nedir?: Veri sorumlusunun verdiği yetkiye dayanarak onun adına kişisel verileri işleyen gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.

Peki 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun amacı nedir?

  • Bu Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.
  • Bu Kanun hükümleri, kişisel verileri işlenen gerçek kişiler ile bu verileri tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla işleyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında uygulanır.

 


Etiketler:, , , , , , , ,

6 ay önce
  Eğitim Dünyası kategorisine eklendi.
Yazar: Duslerkulup

6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Geniş Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

-->

Buyrun Ne Aramıştınız?

Sosyal Medya

Facebook Twitter

Düşler Kulüp Facebook Sayfası

Arşiv

Ücretsiz Duslerkulup Aboneliği

Sitemizde açılan konulardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz abone olun.

Diğer 62 aboneye katılın